Meeting Minutes

Sports Dates

Basketball

Cross Country

Track & Field

Ultimate Frisbee

Volleyball

Division 4 Track and Field Results
Richardson Stadium

Fri
day, June 8,2007

Click here for Girls Results:

Boys Results:
 

Event # 1 BOYS OPEN 3000 Run                                                                          

LESAA BOYS 2005:J.George Henderson :10:22.67 2004                                         

DIVISION 4 BOYS:J.George Henderson :10:47.18 2004                                           

1                   Kyle McKellar                  Sinclair                                    10:22.62  *

2                   Sean Kissick                     Henderson                                11:07.92

3                   Nick Moren                       Welborne                                  11:18.72

4                   Cameron Levac                  Lancaster                                 11:28.25

5                   Brendan Fitzgerald            Welborne                                  11:33.72

6                   William Raleigh                 Lancaster                                 12:01.54

7                   Eric Cooper                       Henderson                                12:05.06

8                   Nathan Raymond              Collins Bay                               12:06.77

 

Event # 3 MIDGET BOYS 100 Dash                                                                       

LESAA BOYS 2005:K.Lacasse Lundy's Lane 12.45 2004                                         

DIVISION 4 BOYS:B.McIntosh Holsgrove 12.18 2006                                               

RESULTS OF FINALS                                                                                            

1                   Robbie Carnegie                Sinclair                                        13.44

2                   Trevor Smith                      Cataraqui Woods                        13.58

3                   Sam Jamieson                  Henderson                                    13.70

4                   Kenny Easter                    Collins Bay                                     13.93

5                   Evan MacKlem                  Lancaster                                       14.04

6                   Aidan Nicholls                   Welborne                                         14.07

7                   Daniel Romero                   Bayridge                                         14.10

8                   Ryan Hobbs                      Acadie                                              14.15

 

Event # 5 BANTAM BOYS 100 Dash                                                                      

LESAA BOYS 2005:Matt Fouzie Elginburg 13.86 2004                                            

DIVISION 4 BOYS:Scott Johnson Welborne 14.19 2002                                           

1                   Jay MacKie                       Lancaster                                    14.90

2                   Colton Mallory                   Henderson                                   15.30

3                   Shawn Nobes                    Welborne                                     15.32

4                   Ethan Elliot                       Henderson                                   15.39

5                   Cowan MacDonald            Henderson                                   15.39

6                   Andre Frappier                   Lancaster                                    15.52

7                   Alex Tonge                        Henderson                                   15.60

8                   Joel Ferland                      Welborne                                     15.62

 

Event # 7 ATOM BOYS 100 Dash                                                                          

LESAA BOYS 2005:S. Johnson Welborne 15.15 2000                                             

DIVISION 4 BOYS:Ethan Elliott Henderson 15.62 2006                                            

1                   Josh Barrett                      Truedell                                       15.93

2                   Sean Bradley                    Henderson                                   16.39

3                   Brandon Watts                  Holsgrove                                     16.77

4                   Kenny Allan                      Bayridge                                      16.86

5                   Jake Jarvis                        Henderson                                   17.09

6                   Brad Byron                        Sinclair                                        17.12

7                   Adam Dowdall                   Sinclair                                        17.31

8                   Jared Griffith                      Lancaster                                    17.52

 

Event # 9 MIDGET BOYS 400 Dash                                                                       

LESAA BOYS 2005:Scott MacLeod Bayridge 57.04 2003                                        

DIVISION 4 BOYS:M.McEathron Collins Bay 58.70 2006                                         

1                   Evan MacKlem                  Lancaster                                  1:01.78

2                   Robbie Carnegie                Sinclair                                      1:02.62

                                                                                                                            

3                   Jordie McAuley                  Welborne                                   1:04.76

4                   Jonathon Shea                  Truedell                                     1:04.77

5                   Kris Furuness                    Welborne                                   1:05.92

5                   Brandon Amey                  Welborne                                   1:05.92

6                   Ryan Rooke                      Lancaster                                  1:06.36

7                   Cody McKelvey                 Henderson                                 1:07.18

8                   Riley From                        Welborne                                   1:07.89

 

Event # 11 BANTAM BOYS 400 Dash                                                                    

LESAA BOYS 2005:Jamie Faulkner Rideau 1:04.14 2002                                        

DIVISION 4 BOYS:S.Edgeworth Welborne :01:01.09 2002                                       

1                   Michael Whiteland             Cataraqui Woods                        1:12.01

2                   Austin Check                    Lancaster                                  1:13.42

3                   Jacob Veenstra                 Welborne                                   1:15.26

4                   Nicholas Francis               Henderson                                 1:15.63

5                   Nick Airey                         Collins Bay                                1:15.70

6                   Brett Byron                       Welborne                                   1:16.00

7                   Dylan Runte                      Lancaster                                  1:16.87

8                   John McKenna                  Sinclair                                      1:18.87

 

Event # 13 ATOM BOYS 400 Dash                                                                        

LESAA BOYS 2005:R. Uens Newburgh 1:11.18 2001                                              

DIVISION 4 BOYS:S.Lanthier Henderson :01:15.94 2003                                          

1                   Christopher Kimmerer     Bayridge                                   1:13.82   *

2                   Sean Bradley                    Henderson                                 1:15.80   *

3                   Justin Lafrance                  Henderson                                 1:17.92

4                   Jordan Grady                     Henderson                                 1:17.94

5                   Brendan Lowry                  Welborne                                   1:19.36

6                   Kieran L'Abbe                    Sinclair                                      1:21.58

7                   Cameron Hebert                Lancaster                                  1:22.24

8                   Devon Leblanc                   Lancaster                                  1:22.65

 

Event # 15 MIDGET BOYS 200 Dash                                                                     

LESAA BOYS 2005:Chris Marshall Bayridge 26.03 2002                                          

DIVISION 4 BOYS:Chris Marshall Bayridge 25.85 2002                                            

1                   Robbie Carnegie                Sinclair                                        27.45

2                   Daniel Romero                   Bayridge                                      27.93

3                   Ryan Hobbs                      Acadie                                         28.09

4                   Kenny Easter                    Collins Bay                                  28.24

5                   Jonathon Shea                  Truedell                                       28.95

6                   Aidan Nicholls                   Welborne                                     29.26

7                   Erik Persson                     Welborne                                     29.69

8                   Spencer Lanthier               Henderson                                   29.86

 

Event # 17 BANTAM BOYS 200 Dash                                                                    

LESAA BOYS 2005:J.Craven The Prince Charles 28.87 2004                                   

DIVISION 4 BOYS:Scott Johnson Welborne 29.02 2002                                           

1                   Michael Whiteland             Cataraqui Woods                          32.12

2                   Austin Check                    Lancaster                                    32.16

3                   Alex Tonge                        Henderson                                   32.17

4                   Joel Ferland                      Welborne                                     32.23

5                   Colton Jung                       Truedell                                       32.65

6                   Ethan Elliot                       Henderson                                   32.94

7                   Braedon Asselstine           Lancaster                                    33.12

8                   Alec Suriyuth                    Henderson                                   33.23

                                                                                                                            

Event # 19 ATOM BOYS 200 Dash                                                                        

LESAA BOYS 2005:S.Lanthier Henderson 31.58 2003                                             

DIVISION 4 BOYS:Justin Echols Henderson 32.10 2002                                          

1                   Christopher Kimmerer        Bayridge                                      34.04

2                   Sean Bradley                    Henderson                                   35.13

3                   Justin Lafrance                  Henderson                                   36.18

4                   Brad Byron                        Sinclair                                        36.87

5                   Drake Tavares                   Collins Bay                                  36.89

6                   Adam Dowdall                   Sinclair                                        37.04

7                   Jared Griffith                      Lancaster                                    37.05

8                   Alec Ferland                      Welborne                                     37.15

 

Event # 21 MIDGET BOYS 800 Run                                                                       

LESAA BOYS 2005:Josh George Henderson 2:17.95 2004                                      

DIVISION 4 BOYS:Josh George Henderson 2:17.80 2004                                         

1                   Kyle McKellar                    Sinclair                                      2:21.39

2                   Patrick Conium                  Welborne                                   2:39.12

3                   Brandon Amey                  Welborne                                   2:41.36

4                   William Raleigh                 Lancaster                                  2:47.57

5                   Hayden Smith                   Welborne                                   2:47.70

6                   Mitchell O'Connor              Sinclair                                      2:49.54

7                   Jared Harper                      Lancaster                                  2:49.74

8                   Brandon Burtch                 Cataraqui Woods                        2:57.97

 

Event # 23 BANTAM BOYS 800 Run                                                                     

LESAA BOYS 2005:I.Donald Winston Churchill 2:30.46 2003                                   

DIVISION 4 BOYS:Evan Palmer Lancaster 2:39.34 2003                                          

1                   Jay MacKie                       Lancaster                                  2:41.32

2                   Sean Kissick                     Henderson                                 2:42.58

3                   Nick Airey                         Collins Bay                                2:47.81

4                   Ted Choi                           Welborne                                   2:47.89

5                   Ryan Lusk                        Cataraqui Woods                        2:50.72

6                   Jarryd Osborne                  Lancaster                                  2:54.48

7                   Matthew Eliot                    Sinclair                                      2:55.03

8                   Ryan Fletcher                    Welborne                                   2:55.43

 

Event # 25 ATOM BOYS 800 Run                                                                          

LESAA BOYS 2005:R. Uens Newburgh 2:41.83 2000                                              

DIVISION 4 BOYS:A.Martin Lancaster 2:48.46 2004                                                

1                   Jordan Grady                     Henderson                                 3:00.83

2                   Kieran L'Abbe                    Sinclair                                      3:02.80

3                   Kristian Lewington             Collins Bay                                3:06.09

4                   Stephen Francis                Henderson                                 3:10.57

5                   Spencer Dungey               Lancaster                                  3:10.88

6                   Nicholas Thiele                  Henderson                                 3:10.89

7                   Alec Ferland                      Welborne                                   3:22.81

8                   Nathan George                  Henderson                                 3:23.83

 

Event # 27 MIDGET BOYS 1500 Run                                                                     

LESAA BOYS 2005:Jon Williams Bayridge 4:51.62 2003                                         

DIVISION 4 BOYS:Ben O'Connor Sinclair 4:56.32 2005                                            

1                   Kyle McKellar                  Sinclair                                     4:53.30   *

2                   Ryan Rooke                      Lancaster                                  5:11.52

3                   Evan MacKlem                  Lancaster                                  5:16.84

4                   Nick Moren                       Welborne                                   5:24.39

                                                                                                                            

5                   Matt Taylor                        Welborne                                   5:27.46

6                   Brendan Fitzgerald            Welborne                                   5:35.18

7                   Brandon Burtch                 Cataraqui Woods                        5:41.13

8                   Mitchell O'Connor              Sinclair                                      5:43.33

 

Event # 29 BANTAM BOYS 1500 Run                                                                    

LESAA BOYS 2005:Mark Jones Odessa 5:07.12 2003                                            

DIVISION 4 BOYS:Evan Palmer Lancaster 5:14.54 2002                                          

1                   Sean Kissick                     Henderson                                 5:26.89

2                   Cowan MacDonald            Henderson                                 5:46.46

3                   Ryan Lusk                        Cataraqui Woods                        5:57.62

4                   Eric Cooper                       Henderson                                 5:59.89

5                   Jarryd Osborne                  Lancaster                                  6:04.37

6                   Matthew Eliot                    Sinclair                                      6:07.48

7                   Charlie Pinkerton               Bayridge                                    6:07.82

8                   Ted Choi                           Welborne                                   6:11.83

 

Event # 31 ATOM BOYS 1500 Run                                                                        

LESAA BOYS 2005:E. Palmer Lancaster 5:27.92 2001                                            

DIVISION 4 BOYS:Ian Ross Lancaster 5:44.59 2002                                                

1                   Mitchell Kirby                    Henderson                                 6:07.33

2                   Scott Gray                        Henderson                                 6:10.62

3                   Kaelan Pawsey                 Bayridge                                    6:17.40

4                   Evan Grypma                    Henderson                                 6:19.87

5                   Brendan Lowry                  Welborne                                   6:20.26

6                   Maks Zechel                     Bayridge                                    6:21.01

7                   Spencer Dungey               Lancaster                                  6:21.67

8                   Brendan Hammond            Truedell                                     6:24.68

 

Event # 33 MIDGET BOYS 400 Relay                                                                    

LESAA BOYS 2005:B.Blazers Bayridge 52.03 2003                                                

DIVISION 4 BOYS:B.Blazers Bayridge 52.48 2002                                                  

1                   Welborne A                       Welborne                                     55.77

2                   Henderson A                     Henderson                                   55.95

3                   Lancaster A                      Lancaster                                    56.42

4                   Acadie A                           Acadie                                         56.65

5                   Collins Bay A                    Collins Bay                                  56.74

6                   Truedell A                         Truedell                                       59.68

7                   Holsgrove A                       Holsgrove                                   1:01.44

 

Event # 35 BANTAM BOYS 400 Relay                                                                   

LESAA BOYS 2005:P. Prince Charles 56.45 2001                                                   

DIVISION 4 BOYS:S.Stingers Sinclair 59.62 2003                                                   

1                   Welborne A                       Welborne                                   1:01.14

2                   Lancaster A                      Lancaster                                  1:01.25

3                   Henderson A                     Henderson                                 1:03.03

4                   Collins Bay A                    Collins Bay                                1:03.26

5                   Sinclair A                          Sinclair                                      1:03.39

6                   Truedell A                         Truedell                                     1:04.39

7                   Cataraqui Woods A           Cataraqui Woods                        1:05.80

8                   Holsgrove A                       Holsgrove                                   1:09.12

 

Event # 37 ATOM BOYS 400 Relay                                                                       

LESAA BOYS 2005:Odessa Tigers Odessa 1:04.62 2001                                        

DIVISION 4 BOYS:C.Cougars Collins Bay :01:07.00 2003                                        

1                   Sinclair A                          Sinclair                                      1:09.42

2                   Henderson A                     Henderson                                 1:09.82

3                   Truedell A                         Truedell                                     1:10.09

4                   Lancaster A                      Lancaster                                  1:10.57

5                   Collins Bay A                    Collins Bay                                1:11.12

6                   Welborne A                       Welborne                                   1:12.91

7                   Holsgrove A                       Holsgrove                                   1:15.18

8                   Cataraqui Woods A           Cataraqui Woods                        1:19.60

 

Event # 39 MIXED 6-99 1600 Relay                                                                       

LESAA BOYS 2005:L.Lancers Lancaster 4:21.52 2001                                            

DIVISION 4 BOYS:B.Blazers Bayridge 4:27.62 2003                                                

1                   Sinclair A                          Sinclair                                      4:30.36

2                   Lancaster A                      Lancaster                                  4:42.24

3                   Welborne A                       Welborne                                   4:53.12

 

Event # 40 MIDGET BOYS  High Jump                                                                 

LESAA BOYS 2005:Jacob Migneault Selby 1.66 2004                                             

DIVISION 4 BOYS:M.McEathron Collins Bay 1.63 2006                                           

1                   Trevor Smith                      Cataraqui Woods                           1.50

2                   Chance Herrington             Sinclair                                         1.48

3                   Kurtis Pelechaty               Henderson                                    1.46

4                   Ryan Grieve                      Henderson                                    1.46

5                   Jesse Winton                    Welborne                                      1.43

5                   Jordie McAuley                  Welborne                                      1.43

7                   Jerad Matheson                Collins Bay                                   1.43

8                   Javin Wilson                      Lancaster                                     1.40

 

Event # 42 BANTAM BOYS  High Jump                                                                

LESAA BOYS 2005:Tom Hughes Land O'Lakes 1.40 2000                                      

DIVISION 4 BOYS:N.Jefferies Collins Bay 1.37 2003                                                

1                   Chris Lavoie                      Collins Bay                                   1.32

2                   Austin Check                    Lancaster                                     1.30

3                   Christian Jeckell                Sinclair                                         1.25

4                   Michael Garrah                  Welborne                                      1.25

5                   Dylan Patterson                Collins Bay                                   1.25

6                   Ted Loucas                       Lancaster                                     1.25

7                   Shawn Nobes                    Welborne                                      1.25

8                   Ryan Richardson               Collins Bay                                   1.25

 

Event # 44 ATOM BOYS  High Jump                                                                    

LESAA BOYS 2005:M. Porter Prince Charles 1.15 2000                                          

DIVISION 4 BOYS:Nathan Hicks Henderson 1.15 2006                                            

1                   Brandon Watts                  Holsgrove                                      1.10

2                   Arya Safakish                    Bayridge                                       1.05

3                   Josh Barrett                      Truedell                                          1.05

4                   Adam Baggs                     Bayridge                                       1.05

5                   Brandon VanDerpol           Cataraqui Woods                       1.00

5                   Tanner Armstrong              Cataraqui Woods                       1.00

6                   Izaaq Verk                        Welborne                                       1.00

7                   Patrick Stoyles                  Henderson                                   1.00

8                   Brandon Ashley                Welborne                                       0.95

8                   Ben Cross                         Henderson                                    0 .95

 

Event # 46 MIDGET BOYS  Long Jump                                                                

LESAA BOYS 2005:Brandon Holden Langford 5.17 2004                                          

DIVISION 4 BOYS:B.McIntosh Holsgrove 5.33 2006                                                 

1                   Bryer Clancy                     Holsgrove                                      4.97

2                   Ryan Hobbs                      Acadie                                          4.79

3                   Riley From                        Welborne                                      4.57

4                   Graham Rosa                    Henderson                                    4.53

5                   Curtis Hamilton                  Welborne                                      4.47

6                   Kris Furuness                    Welborne                                      4.43

7                   Ravin Lathigra                    Lancaster                                     4.42

8                   Spencer Lanthier               Henderson                                    4.32

 

Event # 48 BANTAM BOYS  Long Jump                                                               

LESAA BOYS 2005:Kevin Golding Fairfield 4.69 2004                                              

DIVISION 4 BOYS:Tyler McAuley Sinclair 4.12 2005                                                

1                   Jay MacKie                       Lancaster                                     3.88

2                   Cody Hatcher                    Bayridge                                       3.85

3                   Devon Lepine                     Truedell                                        3.83

4                   Cameron Melka                 Bayridge                                       3.75

5                   Colton Mallory                   Henderson                                    3.69

6                   Andre Frappier                   Lancaster                                     3.51

7                   Ted Choi                           Welborne                                      3.49

8                   Christian Jeckell                Sinclair                                         3.48

 

Event # 50 ATOM BOYS  Long Jump                                                                   

LESAA BOYS 2005:Jamie Faulkner Rideau 3.62 2001                                             

DIVISION 4 BOYS:Brett Byron Welborne 3.59 2006                                                 

1                   Brendan Hammond            Truedell                                        3.24

2                   Suleman Khan                   Lancaster                                     3.20

3                   Ben Cross                         Henderson                                    3.17

4                   Braedyn Harpel                  Cataraqui Woods                           3.17

5                   Jordan Grady                     Henderson                                    3.11

6                   Randall Wheeler                Sinclair                                         2.96

7                   Liam Fenton                      Sinclair                                         2.85

8                   Steven Ueberschaer          Holsgrove                                      2.85

 

Event # 52 MIDGET BOYS  Triple Jump                                                               

LESAA BOYS 2005:Brandon Holden Langford 11.10 2004                                       

DIVISION 4 BOYS:S.Ryder-Burrbidge Sinclair 10.85 2005                                        

1                   Bryer Clancy                     Holsgrove                                     10.28

2                   Jordie McAuley                  Welborne                                      9.27

3                   Jesse Winton                    Welborne                                      9.26

4                   Graham Rosa                    Henderson                                    9.09

5                   Echo Chan                        Welborne                                      9.06

6                   Johnathan Brent                Lancaster                                     8.60

7                   Ryan Grieve                      Henderson                                    8.57

8                   Patrick Conium                  Welborne                                      8.55

 

Event # 54 BANTAM BOYS  Triple Jump                                                              

LESAA BOYS 2005:Kevin Golding Fairfield 9.07 2004                                              

DIVISION 4 BOYS:S.Ryder-Burrbidge Sinclair 9.15 2003                                          

1                   Cody Hatcher                    Bayridge                                       8.01

2                   Brett Byron                       Welborne                                      7.91

3                   Devon Lepine                     Truedell                                        7.90

4                   Joel Ferland                      Welborne                                      7.54

5                   Quincy Saunders-Scholes  Sinclair                                         7.47

6                   Jacob Lafrance                  Henderson                                    7.43

7                   Steven Richardson            Collins Bay                                   7.40

8                   Ryan Fletcher                    Welborne                                      7.28

                                                                                                                            

Event # 56 ATOM BOYS  Triple Jump                                                                  

LESAA BOYS 2005:Z.Fedora Lord Srathcona 7.84 2004                                          

DIVISION 4 BOYS:Colin Thompson Henderson 8.09 2003                                        

1                   Christopher Kimmerer        Bayridge                                       7.39

2                   Josh Barrett                      Truedell                                        7.33

3                   Rafael Rodriguez               Henderson                                    6.91

4                   Brendan Lowry                  Welborne                                      6.90

5                   Adam Dowdall                   Sinclair                                         6.80

6                   Luke Veenstra                   Welborne                                      6.80

7                   Ben Cross                         Henderson                                    6.44

8                   Connor Moore                    Henderson                                    6.16

 

Event # 58 MIDGET BOYS  Shot Put                                                                     

LESAA BOYS 2005:Mathieu Widmont Acadie 12.06 2004                                       

DIVISION 4 BOYS:B.McIntosh Holfgrove 13.37 2006                                                

1                   Riley From                        Welborne                                     10.78

1                   Brad Gearing-Wood           Henderson                               10.78

3                   Tom Sauve                        Collins Bay                                  9.93

4                   Brandon Carr                     Welborne                                     9.61

5                   Peter Miller                       Lancaster                                     9.61

6                   Bryer Clancy                     Holsgrove                                     9.32

7                   Aidan Nicholls                   Welborne                                     9.14

8                   Robert Wilson                   Holsgrove                                    8.96

 

Division 4 Track and Field Results
Richardson Stadium

Fri
day, June 8,2007

Click here for Boys Results:

Girls Results:

Event # 2 GIRLS OPEN 3000 Run                                                       

DIVISION 4 GIRLS:K.Ostler Acadie :12:22.30 2005                               

1                   Leah McGraw                  Sinclair                                     12:39.92

2                   Danika Dupuis                 Acadie                                      13:11.45

3                   Hannah Ascough             Lancaster                                 14:13.18

4                   Brittany Biggs                  Truedell                                    15:12.93

5                   Lauren Taylor                   Henderson                                16:11.10

6                   Sarah MacDonald            Cataraqui Woods                       16:36.36

 

Event # 4 MIDGET GIRLS 100 Dash                                                   

DIVISION 4 GIRLS:Emily Coleman Bayridge 13.20 2002                        

1                   Portia Worthy                  Lancaster                                    14.04

2                   Selena Buckle                 Truedell                                       14.32

3                   Liza Becker                     Sinclair                                        14.58

4                   Jessica Traynor                Bayridge                                      14.62

5                   Liz Moses                       Acadie                                         14.93

6                   Lynsey Westbury            Henderson                                   14.96

7                   Bria Wannamaker            Acadie                                         15.00

8                   Taylor Draper                   Sinclair                                        15.07

 

Event # 6 BANTAM GIRLS 100 Dash                                                  

DIVISION 4 GIRLS:J.Keating Lancaster 13.89 2002                               

1                   Isabelle Froom                 Holsgrove                                     14.83

2                   Justine Wight                   Sinclair                                        15.07

3                   Delnaz Rabadi                 Lancaster                                    15.12

4                   Carolyn Bedard                Lancaster                                    15.43

5                   Erika-Lynn Nolan             Welborne                                     15.55

6                   Brianna Davey                  Cataraqui Woods                          15.64

7                   Alexandra Leggett            Lancaster                                    15.72

8                   Kayla Wilson                   Welborne                                     15.73

 

Event # 8 ATOM GIRLS 100 Dash                                                      

DIVISION 4 GIRLS:Kaitlyn Cox Lancaster 15.67 2002                            

1                   Karly Jones                    Cataraqui Woods                        15.65*

2                   Maanik Dhaliwhal             Henderson                                   15.83

3                   Rachel Amsden               Lancaster                                    16.16

4                   Jenna Black                     Welborne                                     16.64

5                   Kelsey Boyles                 Bayridge                                      16.89

6                   Christie Whiteland           Cataraqui Woods                          17.00

7                   Alexandra Tormann          Sinclair                                        17.03

8                   Teagan Robertson            Henderson                                   17.12

 

Event # 10 MIDGET GIRLS 400 Dash                                                 

DIVISION 4 GIRLS:L.Ogilvie Sinclair :01:03.95 2005                              

1                   Cleo Boyd                       Sinclair                                      1:06.18

2                   Mikaela Heyland              Sinclair                                      1:11.04

3                   Jessica Colbourne           Bayridge                                    1:12.34

4                   Chelsea Sneep                Henderson                                 1:12.38

5                   Hayley MacDonald           Welborne                                   1:14.65

6                   Lisa Rooke                      Lancaster                                  1:14.83

7                   Natasha Amsden             Lancaster                                  1:14.84

8                   Chantal Branscomb         Lancaster                                  1:15.04

                                                                                                         

Event # 12 BANTAM GIRLS 400 Dash                                                

DIVISION 4 GIRLS:Cleo Boyd Sinclair :01:08.96 2005                           

1                   Brianna Davey                  Cataraqui Woods                        1:11.45

2                   Justine Wight                   Sinclair                                      1:14.67

3                   Meghan McGill                 Cataraqui Woods                        1:16.52

4                   Ashley Cummins             Henderson                                 1:17.01

5                   Mady Young                    Holsgrove                                   1:17.78

6                   Bronwyn Riha                  Truedell                                     1:18.62

7                   Erin Young                      Henderson                                 1:19.04

8                   Addie Rasmussen           Sinclair                                      1:19.16

8                   Jessie Rowe                    Lancaster                                  1:19.16

 

Event # 14 ATOM GIRLS 400 Dash                                                     

DIVISION 4 GIRLS:Cleo Boyd Sinclair :01:18.83 2003                           

1                   Maanik Dhaliwhal             Henderson                                 1:18.79

2                   Christina Papadakis         Lancaster                                  1:19.22

3                   Christie Whiteland           Cataraqui Woods                        1:25.04

4                   Alyssa Platt                     Lancaster                                  1:25.33

5                   Joah Wiltse                     Sinclair                                      1:26.54

6                   Naomi Irwin                      Henderson                                 1:28.73

7                   Nicole Zohorsky               Lancaster                                  1:29.14

8                   Mallory Davis                   Henderson                                 1:30.01

 

Event # 16 MIDGET GIRLS 200 Dash                                                 

DIVISION 4 GIRLS:J.Keating Lancaster 27.48 2005                               

1                   Jordyn Perrin                   Lancaster                                    29.34

2                   Selena Buckle                 Truedell                                       31.04

3                   Jessica Traynor                Bayridge                                      31.42

4                   Chelsea Sneep                Henderson                                   31.65

5                   Taylor Draper                   Sinclair                                        32.28

6                   Lynsey Westbury            Henderson                                   32.55

7                   Kayla Byron                     Welborne                                     32.62

8                   Courtney Giroux              Bayridge                                      32.77

 

Event # 18 BANTAM GIRLS 200 Dash                                                

DIVISION 4 GIRLS:S.McKinde Henderson 29.32 2002                           

1                   Brianna Bradley               Henderson                                   30.94

2                   Isabelle Froom                 Holsgrove                                     31.27

3                   Alexandra Leggett            Lancaster                                    31.82

4                   Carolyn Bedard                Lancaster                                    32.14

5                   Katie Zohorsky                 Lancaster                                    32.17

6                   Delnaz Rabadi                 Lancaster                                    32.54

7                   Kayla Wilson                   Welborne                                     32.80

8                   Sarah Greco                    Henderson                                   32.89

 

Event # 20 ATOM GIRLS 200 Dash                                                     

DIVISION 4 GIRLS:I.Froom Holsgrove 31.94 2006                                  

1                   Karly Jones                     Cataraqui Woods                          34.15

2                   Kelsey Boyles                 Bayridge                                      36.11

3                   Donya Hojabr                   Lancaster                                    36.94

4                   Teagan Robertson            Henderson                                   36.95

5                   Sarah Kiers                     Welborne                                     38.07

6                   Mallory Davis                   Henderson                                   38.10

7                   Jenna VanDyke                Welborne                                     38.72

 

Event # 22 MIDGET GIRLS 800 Run                                                   

DIVISION 4 GIRLS:Cleo Boyd Sinclair 2:36.20 2006                              

1                   Cleo Boyd                       Sinclair                                      2:36.83

2                   Jessica Leach                  Sinclair                                      2:43.42

3                   Lauren Fielding                Lancaster                                  2:51.45

4                   Mikaela Heyland              Sinclair                                      3:00.45

5                   Chantal Branscomb         Lancaster                                  3:03.33

6                   Natasha Amsden             Lancaster                                  3:03.44

7                   Abi Morgan                      Lancaster                                  3:05.07

8                   Amber Davis                    Bayridge                                    3:13.97

 

Event # 24 BANTAM GIRLS 800 Run                                                  

DIVISION 4 GIRLS:Cleo Boyd Sinclair 2:43.62 2005                              

1                   Brianna Bradley               Henderson                                 2:47.09

2                   Hannah King                    Truedell                                     2:55.57

3                   Jessie Rowe                    Lancaster                                  2:59.39

4                   Michelle Arthur                 Holsgrove                                   3:02.03

5                   Jasmyn Castilloux           Henderson                                 3:09.20

6                   Emma Byron                   Sinclair                                      3:10.04

7                   Bronwyn Riha                  Truedell                                     3:12.02

8                   Melissa Johnston             Sinclair                                      3:18.13

 

Event # 26 ATOM GIRLS 800 Run                                                      

DIVISION 4 GIRLS:K.Bilkovski Lancaster 2:59.87 2006                          

1                   Christina Papadakis         Lancaster                                  3:09.01

2                   Alyssa Cummins             Henderson                                 3:09.02

3                   Joah Wiltse                     Sinclair                                      3:18.43

4                   Alyssa Platt                     Lancaster                                  3:23.93

5                   Lauren Carson                 Lancaster                                  3:31.52

6                   Madeleine Smith              Henderson                                 3:31.57

7                   Christine O'Connor           Henderson                                 3:32.95

8                   Helen Wang                     Bayridge                                    3:34.29

 

Event # 28 MIDGET GIRLS 1500 Run                                                 

DIVISION 4 GIRLS:K.Bilkovski Lancaster 5:33.96 2006                          

1                   Cleo Boyd                       Sinclair                                      5:34.62

2                   Jessica Leach                  Sinclair                                      5:40.95

3                   Leah McGraw                  Sinclair                                      5:53.05

4                   Rikki Wieczorek              Welborne                                   5:56.55

5                   Georgina Pollard              Welborne                                   6:07.62

6                   Jessica Colbourne           Bayridge                                    6:10.49

7                   Abi Morgan                      Lancaster                                  6:23.52

8                   Rebecca Boudreau          Truedell                                     6:29.33

 

Event # 30 BANTAM GIRLS 1500 Run                                                

DIVISION 4 GIRLS:Cleo Boyd Sinclair 5:44.36 2005                              

1                   Brianna Bradley               Henderson                                 6:04.65

2                   Jessie Rowe                    Lancaster                                  6:20.06

3                   Hannah King                    Truedell                                     6:27.93

4                   Katie Zohorsky                 Lancaster                                  6:36.62

5                   Hannah Ascough             Lancaster                                  6:38.04

6                   Alyson Bangma               Welborne                                   6:43.27

7                   Jasmyn Castilloux           Henderson                                 6:56.33

8                   Hannah Weaver                Truedell                                     7:14.34

                                                                                                         

Event # 32 ATOM GIRLS 1500 Run                                                    

DIVISION 4 GIRLS:K.Bilkovski Lancaster 6:16.40 2006                          

1                   Christina Papadakis       Lancaster                                  6:12.33*

2                   Alyssa Cummins             Henderson                                 6:19.78

3                   Lauren Carson                 Lancaster                                  7:10.43

4                   Rachel Olmstead             Welborne                                   7:13.14

5                   Hannah Powers                Truedell                                     7:15.34

6                   Shannon Pincivero           Collins Bay                                7:32.30

7                   Madeleine Smith              Henderson                                 7:32.67

8                   Sarah Jarvis                     Truedell                                     7:33.17

 

Event # 34 MIDGET GIRLS 400 Relay                                                

DIVISION 4 GIRLS:L.Lions Lancaster 56.12 2006                                  

1                   Lancaster A                     Lancaster                                    58.72

2                   Acadie A                         Acadie                                       1:00.33

3                   Sinclair A                        Sinclair                                      1:01.01

4                   Welborne A                     Welborne                                   1:01.95

5                   Truedell A                        Truedell                                     1:01.96

6                   Holsgrove A                     Holsgrove                                   1:02.51

6                   Cataraqui Woods A          Cataraqui Woods                        1:02.51

 

Event # 36 BANTAM GIRLS 400 Relay                                               

DIVISION 4 GIRLS:L.Lions Lancaster :01:01.03 2002                            

1                   Holsgrove A                     Holsgrove                                   1:01.95

2                   Lancaster A                     Lancaster                                  1:02.42

3                   Welborne A                     Welborne                                   1:02.72

4                   Henderson A                    Henderson                                 1:03.59

5                   Cataraqui Woods A          Cataraqui Woods                        1:03.69

6                   Sinclair A                        Sinclair                                      1:04.12

7                   Collins Bay A                   Collins Bay                                1:04.27

8                   Truedell A                        Truedell                                     1:04.92

 

Event # 38 ATOM GIRLS 400 Relay                                                   

DIVISION 4 GIRLS:W.Wildcats Welborne :01:00.72 2002                      

1                   Lancaster A                     Lancaster                                  1:08.43

2                   Welborne A                     Welborne                                   1:12.48

3                   Sinclair A                        Sinclair                                      1:13.09

4                   Cataraqui Woods A          Cataraqui Woods                        1:13.36

5                   Henderson A                    Henderson                                 1:15.49

6                   Holsgrove A                     Holsgrove                                   1:21.04

7                   Truedell A                        Truedell                                     1:21.17

 

Event # 41 MIDGET GIRLS  High Jump                                             

DIVISION 4 GIRLS:Sarah McKay Welborne 1.46 2002                           

1                   Lauren Grant                    Lancaster                                     1.34

2                   Glenna Raycroft               Cataraqui Woods                           1.32

3                   Merissa Hollywood           Welborne                                      1.32

4                   Meagan Dias                   Lancaster                                     1.30

5                   Ashley Knapp                  Truedell                                        1.30

6                   Meredith Dendy                Sinclair                                         1.25

7                   Kristin Aitken                   Welborne                                      1.25

8                   Emily Arthur                    Holsgrove                                      1.25

                                                                                                         

Event # 43 BANTAM GIRLS  High Jump                                            

DIVISION 4 GIRLS: .Raycroft Cataraqui Woods 1.30 2006

1                   Sofia Funk                       Lancaster                                     1.20

2                   Mallory Rafter-Sickling     Sinclair                                         1.15

3                   Celiah Dale                      Cataraqui Woods                           1.10

4                   Sky Bonner                     Holsgrove                                      1.10

5                   Kaitlyn Inalsingh              Welborne                                      1.10

5                   Hannah Taylor                  Henderson                                    1.10

5                   Christina Hinds Hueglin    Cataraqui Woods                           1.10

6                   Rachel Irwin                     Henderson                                    1.10

7                   Heather Arthur                 Holsgrove                                      1.10

7                   Ashley Armstrong            Cataraqui Woods                           1.10

8                   Remy Herrington              Sinclair                                         1.10

8                   Victoria Smith                  Henderson                                    1.10

 

Event # 45 ATOM GIRLS  High Jump                                                

DIVISION 4 GIRLS:R.Hogan Cataraqui Woods 1.12 2003                       

1                   Monica Rafter-Sickling     Sinclair                                         1.17

2                   Jazmin Wood                   Cataraqui Woods                           1.15

3                   Danielle Geary                 Lancaster                                     1.12

4                   Bailey Rose                     Cataraqui Woods                           1.03

5                   Alexandra Tormann          Sinclair                                          .95

5                   Erin Ludwig                      Sinclair                                          .95

6                   Sarah Coyle                     Holsgrove                                       .90

7                   Alyssa Platt                     Lancaster                                      .90

7                   MacKenzie Worthy          Lancaster                                      .90

7                   Christie Whiteland           Cataraqui Woods                            .90

 

Event # 47 MIDGET GIRLS  Long Jump                                             

DIVISION 4 GIRLS:Nicole Fiegan Lancaster 4.57 2006                          

1                   Portia Worthy                  Lancaster                                     4.32

2                   Bria Wannamaker            Acadie                                          4.01

3                   Meagan Dias                   Lancaster                                     3.87

4                   Lauren Grant                    Lancaster                                     3.78

5                   Jean Smillie                     Sinclair                                         3.69

6                   Kassy McMahon             Cataraqui Woods                           3.67

7                   Brittany Carlton                Welborne                                      3.64

8                   Minkyung An                   Bayridge                                       3.59

 

Event # 49 BANTAM GIRLS  Long Jump                                           

DIVISION 4 GIRLS:Jacinda Weeks Welborne 3.94 2003                        

1                   Miriam Franchetto            Henderson                                    3.71

2                   Kaitlyn Lyons                   Collins Bay                                   3.54

3                   Dana Davey                     Holsgrove                                      3.49

4                   Isabelle Froom                 Holsgrove                                      3.48

5                   Heather Arthur                 Holsgrove                                      3.48

6                   Sofia Funk                       Lancaster                                     3.35

7                   Samantha Birchall           Sinclair                                         3.08

8                   Kaitlyn Inalsingh              Welborne                                      3.06

 

Event # 51 ATOM GIRLS  Long Jump                                                

DIVISION 4 GIRLS:I.Froom Holsgrove 3.30 2006                                   

1                   Jenna Black                     Welborne                                      3.53

2                   Karly Jones                     Cataraqui Woods                           3.26

3                   Jazmin Wood                   Cataraqui Woods                           3.22

4                   Kathleen Dendy               Sinclair                                         3.02

5                   Rachel Amsden               Lancaster                                     2.94

6                   Sarah Kiers                     Welborne                                      2.80

7                   Madeleine Smith              Henderson                                    2.78

8                   Stephany Taylor              Bayridge                                       2.73

 

Event # 53 MIDGET GIRLS  Triple Jump                                           

DIVISION 4 GIRLS:Laura Ogilvie Sinclair 9.69 2005                               

1                   Portia Worthy                 Lancaster                                    10.05*

2                   Kelsie Sorensen              Acadie                                          9.14

3                   Jessica Leach                  Sinclair                                         8.73

4                   Liza Becker                     Sinclair                                         8.56

5                   Jean Smillie                     Sinclair                                         8.30

6                   Lauren Grant                    Lancaster                                     8.20

7                   Natasha Amsden             Lancaster                                     8.06

8                   Emily Fergusson             Sinclair                                         7.99

 

Event # 55 BANTAM GIRLS  Triple Jump                                          

DIVISION 4 GIRLS:Portia Worthy Lancaster 8.58 2005                          

1                   Jasmyn Castilloux           Henderson                                    8.29

2                   Alexandra Leggett            Lancaster                                     8.10

3                   Serena Stabile                 Welborne                                      8.01

4                   Miriam Franchetto            Henderson                                    7.97

5                   Dana Davey                     Holsgrove                                      7.23

6                   Katie Peruniak                 Welborne                                      7.03

7                   Keanna Royce                 Henderson                                    7.01

8                   Kristin Bennett                 Welborne                                      6.97

 

Event # 57 ATOM GIRLS  Triple Jump                                              

DIVISION 4 GIRLS:A.Leggett Lancaster 7.30 2006                                

1                   Jenna Black                   Welborne                                     7.71*

2                   Kathleen Dendy               Sinclair                                         7.15

3                   Rachel Amsden               Lancaster                                     6.80

4                   Rowen Sousa                  Lancaster                                     6.33

5                   Stephany Taylor              Bayridge                                       6.07

6                   Alexandra Tormann          Sinclair                                         6.01

7                   Sarah Kiers                     Welborne                                      5.95

8                   Heidi Scott                      Sinclair                                         5.81

 

Event # 59 MIDGET GIRLS  Shot Put                                                 

DIVISION 4 GIRLS:Ashley Widmont Acadie 8.99 2006                          

1                   Brianna Garrah                 Welborne                                      7.85

2                   Shanna Russell                Henderson                                    7.56

3                   Joanna Hearn                   Welborne                                      6.94

4                   Kylie Baird                       Lancaster                                     6.87

5                   Ashely Houghton             Acadie                                          6.73

6                   Lindsay Harrison              Holsgrove                                      6.69

7                   Brooke Abbott                  Henderson                                    6.51

8                   Tia Balint                         Henderson                                    6.43

Send mail to john490@sympatico.ca with questions or comments about this web site.
Last modified: March 27, 2007