LESAA Cross Country Championship Results
Held at Fort Henry
Tuesday, Oct. 12,2004

 

Atom Boys

 

Atom Girls

Place

Name

School

Place

Name

School

1

Adam Moodie

Marysville

1

Hanna Sweet

Centreville

2

Ben Trickey

Perth Road

2

Melissa Scott

Glenburnie

3

Nick Tremblay

Harrowsmith

3

Hannah King

Trudell.

4

Cole Vanleeuwen

P.C. Verona

4

Rachel Grympa

Rideau

5

Dawson Chard

Odessa

5

Kristen Bilkovski

Lancaster

6

Couton Waugh

Loughborough

6

Paige Ingram

Sydenham

7

Brett Byron

Welbourne

7

Brianna Davey

Cataraqui Woods

8

Braydon Myers

Harrowsmith

8

Justine Wright

Sinclair

9

Kenton Carmody

JE Horton

9

Rachel Humphreys

Bath

10

Nate Thompson

Perth Road

10

Nicole Wisteard

Loughborough

11

Mark Lappan

Rideau

11

Robyn Sigsworth

Prince Charles

12

Christian Jeckell

Sinclair

12

Brianna Kops

JE Horton

13

Turner Austin

Glenburnie

13

Hannah Coates

Odessa

14

Ben Cook

Newburgh

14

Hannah Cole

Storrington

15

Charlie Pinkerton

Bayridge

15

Miriam Franchetto

Henderson

16

Michael Whiteland

HENDERSON

16

Kristan Berndt

Loughborough

17

Nathan Mallaley

Rideau

17

Leah Garrison

Harrowsmith

18

Ben Kennedy

Harrowsmith

18

Alyssa Frankland

Glenburnie

19

Clark Hood

Perth Road

19

Melissa Asselstine

Newburgh

20

Liam Bruinsma

Westdale

20

Sarah Beech

Horton

21

Alain Easteal

Rideau

21

Nicole Armstrong

Loughborough

22

Mathew Elliot

Sinclair

22

Brittany Fleming

Sanhurst

23

Kyle Lalonde

Odessa

23

Eliza Miller

Rideau

24

Ryan Fletcher

Welbourne

24

Erin McAulay

Odessa

25

Jason Frow

Truedell

25

Jamie Hart

Sydenham

26

Derek Platt

Lancaster

26

Brianna Bradley

Henderson

27

Kevin Ostiguy

Perth Road

27

Jacklyn Irwin

Loughborough

28

Joshua Riseling

Lancaster

28

Kayla Murphy

PRINCE CHARLES

29

Wil Sutton

Newburgh

29

Sarah MacDonald

Cataraqui Woods

30

Cody Henderson

Welbourne

30

Sarah Leinster

Westdale

 Team Placing 

Atom Boys

 

Atom Girls

1) Perth Road

Ben Trickley

2

1) Loughborough

Nicole Wisteard

10

Nate Thompson

10

Nicole Armstrong

21

Clark Hood

19

Jacklyn Irwin

27

Kevin Ostiguy

27

Kristian Berndt

16

Team Total

58

Team Total

74

2) Harrowsmith

Nicholas Tremblay

3

2) J.R. Henderson

Mirium Franchetto

15

Braydon Myers

8

Brianna Bradley

26

Ben Kennedy

18

Erin Young

41

Tyler Hollingsworth

41

Jasmym Castilloux

15

Team Total

70

Team Total

127

3) Welborne

Brett Byron

7

3) Lancaster P.S.

Kristen Bilkovski

5

Ryan Fletcher

24

Kathleen Zoharsky

36

Cody Henderson

30

Alexandra Leggett

38

Cole Casford

35

Emily Constantinidis

48

Team Total

96

Team Total

127

 

Bantam Boys

 

Bantam Girls

Place

Name

School

 

Place

Name

School

1

Jacob Parks Newburgh

 

1

Cleo Boyd Sinclair

2

Cameron Lerac Lancaster

 

2

Emma Whalen Centreville

3

Nate Chomitz Odessa

 

3

Amanda Leveille Collins Bay

4

Kyle McKellar Sinclair

 

4

Karley Heyman Harrowsmith

5

Ben Heyman Harrowsmith

 

5

Victoria Ball Sharbot Lake P.S

6

Nick Clair Selby

 

6

Hailey Ferguson LOL

7

Hayden Peters Storrington

 

7

Selena Peck Tamworth E.S.

8

Eaman Hillis Harrowsmith

 

8

Leah McGraw Sinclair

9

Mitchell O’Connor Sinclair

 

9

Jessa McAuliffe Ecole Lundy’s Lane

10

Brendan Fitzgereld Welborne

 

10

Alanna Hoeltzel Centreville

11

William Raleigh Lancaster

 

11

Keagan Davis-Burns Ecole Lundy’s Lane

12

Mason Jordan J.E. Horton

 

12

Maggie Webster Ecole Lundy’s Lane

13

Josh Lockwood Ecole Lundy’s Lane

 

13

Jessica Murphy Tamworth

14

Mackenzie Bruinsma Westdale Park

 

14

Fiona McNeill Knowles Centreville

15

Brandon Sands Storrington

 

15

Meghan Mahon Henderson

16

Adrien Noble Rideau

 

16

Lauren Fielding Lancaster

17

Kris Grant Odessa

 

17

Natalie David HENDERSON

18

Eric Bancroft Harrowsmith

 

18

Rachel Burns Storrington

19

Jerry Leeman Polson Park

 

19

Carlye Brash Lancaster

20

Cole Griffin Odessa

 

20

Mallory McQueen

 

21

Daryl Greenway Odessa

 

21

Alex Johnson Ecole Lundy’s Lane

22

Kyle Copeland Bath

 

22

Kyla Carmody Ecole Lundy’s Lane

23

Jesse Winton Welborne

 

23

Katherine Stoyle HENDERSON

24

Keli Grant Odessa

 

24

Katie Lenlefs P.C. Verona

25

Taylor Reynolds Polson Park

 

25

Kristan Johnston Sinclair

26

Pat Russell Loughborough

 

26

Courtney Amos Harrowsmith

27

Jacob Unger Storrington

 

27

Katie Pollitt Lancaster

28

Vincent McNeill Centreville

 

28

Kayleigh Robinson Bayridge P.S.

29

Sam Gregory Sydenham

 

29

Evelyn Graham Ecole Lundy’s Lane

30

Parker Galbraith-Nolan Loughborough

 

30

Emma Gibson-Bray Rideau P.S.

 Team Placing 

Bantam Boys

 

Bantam Girls

1) Odessa

Nate Chomitz

3

1) Lundy’s Lane

Jessica McAuliffe

9

Kris Grant

17

Keagan Davis-Burns

11

Cole Griffin

20

Maggie Webster

12

Darcy Greenaway

21

Alex Johnson

21

Team Total

61

Team Total

53

2) Storrington

Hayden Peters

7

2) Sinclair

Cleo Boyd

1

Brandon Sands

15

Leah McGraw

8

Jacob Unger

27

Kristen Johnston

25

Christian Cole

32

Charlotte Ryder-Burbidge

53

Team Total

81

Team Total

87

3) Harrowsmith

Ben Heyman

5

3)  Henderson

Megan Mahon

15

Eric Bancroft

18

Natalie David

17

Eamon Hillis

8

Catherine Stoyles

23

Brandon Torres

68

Blaire Coffey

37

Team Total

99

Team Total

92

 

 

Midget Boys

 

Midget Girls

Place

Name

School

 

Place

Name

School

1

Ben O’Connor

Sinclair

 

1

Taylor Sills Odessa

2

Ross Uens

Newburgh

 

2

Sadie Whaley Eloinburgh P.S.

3

Mark Jones

Odessa

 

3

Kaitlin Bilkovski Lancaster

4

Harry Matheson

Lancaster

 

4

Laura Oglvie Sinclair

5

Kyle Benford

Odessa

 

5

Megan Herritt Sandhurst

6

Daray Turner

Odessa

 

6

Leah Somers Acadie

7

Matt Fouzie

Elginburgh

 

7

Morgan Young Perth Road

8

Dustin Kellar

Verona

 

8

Brianna Jeffrey Verona

9

Alexander Hinton

Winston Churchill

 

9

Brianna Morley Joyceville

10

Richard Stetha

Welborne

 

10

Lydia Farnell Vanier

11

Chris Hull

Perth

 

11

Naomi Franchetto Acadie

12

David Pratt

Westdale

 

12

Melanie Pulling Vanier

13

Riley O’Neill

Gelburnie

 

13

Kylie Nash Harrowsmith

14

Eric Cappon

Winston Churchill

 

14

Kristin Ostler Acadie

15

Evan Ardrin

Odessa

 

15

Sarah Barton Calvin Park

16

Cody Glasner

Cataraqui Woods

 

16

Rachel Kennedy Eloinburgh P.S.

17

Kenneth Lockwood

Vanier

 

17

Alexandra Andnes Vanier

18

Michael Reynolds

Vanier

 

18

Carley Sulton Vanier

19

Blair MacKenzie

Vanier

 

19

Ellie Clark Vanier

20

Elliot Cohrs

Vanier

 

20

Jennie Allan Calvin Park

21

Jim McLauren

Joyceville

 

21

Meredith Hinch Odessa

22

Caleb Button

Storrington

 

22

Ashley O’Brien Henderson

23

Scott Carnegie

Sinclair

 

23

Lacey Knox Sinclair

24

Charlie Smillie

Sinclair

 

24

Kandace Larson Joyceville

25

Cord McGee

Lancaster

 

25

Emily Warlman Odessa

26

James Waldie

Lancaster

 

26

Alicia Deodato Glenburnie

27

Ben Sweet

Centreville

 

27

Kaleigh Babcock Odessa

28

Mark Dalton

Westdale Park

 

28

Brittany Belangoh Odessa

29

Brad Forbes

Calvin Park

 

29

Emily Welhorn Odessa

30

Simon Ryder Burbridge

Sinclair

 

30

Liz Boad Vanier

 Team Placing 

Midget Boys

 

Midget Girls

1) Odessa

Mark Jones

3

1)  Vanier

Lydia Farnell

10

Kyle Benford

5

Melanie Pulling

12

Darcy Turner

6

Roxandra Andriescu

17

Evan Andrin

15

Carly Sutton

18

Team Total

29

Team Total

57

2) Vanier

Michael Reynolds

18

2) Odessa

Taylor Sills

1

Kenneth Lockwood

17

Meredith Hinch

21

Blair Mackenzie

19

Emily Wartman

25

Elliot Cohrs

20

Kaleigh Babcock

27

Team Total

74

Team Total

74

3) Sinclair

Ben O’Connor

1

3)  Acadie

Leah Somers

6

Scott Carnegie

23

Naomi Franchetto

11

Charlie Smillie

24

Kristin Ostler

14

Simon Ryder Burbidge

30

Nicola Toffelmire

47

Team Total

78

Team Total

78